BR Bartłomiej Rubiński to prężnie rozwijająca się firma, działająca na pograniczu branży oświetleniowej i reklamowej. Szczególnym profilem naszej działalności jest informacja wizualna oraz obsługa nieruchomości w tym zakresie. Dostarczamy profesjonalne oprawy oświetleniowe do ekspozycji numerów porządkowych na budynkach oraz do oświetlenia wejść, klatek schodowych, piwnic i innych obszarów wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Nasze produkty to certyfikowane pionierskie rozwiązania, które zdobywały medale na europejskich targach innowacyjności, wyprzedzając swoją epokę i podbijając rynek. Przykładem mogą być tutaj świetlne tablice numerowo - adresowe TN-103, które były pierwszym takim produktem na rynku, produkowanym od wczesnych lat 90-tych, od początku w technologii LED. To nasze produkty wyznaczały nowe trendy i kształtowały rynek.
Naszą misją jest, by nadal dostarczać użytkownikom solidne i nowatorskie produkty, które będą działać latami, gdyż jakość i trwałość jest dla nas jednym z głównych priorytetów.
Zaufało nam duże grono odbiorców, które stale powiększa się o nowe realizacje. Wszystkie nasze produkty to wyroby produkcji polskiej, składane w naszym zakładzie.
mgr inż Bartłomiej Rubiński
właściciel
NASZA HISTORIA
Nasza historia sięga początku lat 90-tych, czasów, kiedy rodziły się nowe biznesy i otwierały firmy wskutek zmian gospodarczych w kraju. Wówczas wiele idei mogło zostać łatwiej wcielonych w życie, a rynek czekał na innowacyjne produkty, na które było zapotrzebowanie. Polska myśl techniczna niosła za sobą wiele oryginalnych i ciekawych projektów z dziedziny oświetlenia, a wiele z nich było produkowanych przez lokalne zakłady rzemieślnicze i spółdzielcze, albo przez prywatnych wytwórców. Do takich projektów można zaliczyć m.in. oprawy oświetleniowe drewniane i z różnych popularnie dostępnych surowców, a także rozmaite oprawy z tworzywa, czy też łatwe w konserwacji oprawy zewnętrzne typu latarenka. Również w dziedzinie podświetlenia numerów budynków powstawało wiele ciekawych projektów, gdyż podświetlenie numeru budynku zawsze było w Polsce obowiązkowe. Wcześniej powstające projekty bazowały na popularnie dostępnych źródłach światła, czyli głównie żarówkach i wykonywane były na ogół w postaci trójkątnych latarenek ściennych. Do ich podświetlenia stosowano nieraz neonówki tlące, które na tamten czas były niemal jedynym dostępnym powszechnie źródłem światła o minimalnej mocy. I tutaj właśnie na tym polu powstał niezwykle nowoczesny produkt - produkowana przez nas oprawa TN-103 LED, która była pierwszym takim produktem, nie tylko na polskim, ale i na europejskim rynku.
Niezwykłość oprawy TN-103, opracowanej u progu lat 90-tych polegała na tym, że w roli źródła światła wykorzystane zostały - praktycznie nie stosowane wówczas w tym celu - diody LED. Zastosowanie tych źródeł światła umożliwiło niezwykłą redukcję wymiarów oprawy oświetleniowej, które mogły być tak płaskie, jak zwykłe tabliczki adresowe. Projekt ten wyprzedzał inne dostępne wtedy rodzaje opraw o co najmniej dekadę, gdyż w tamtym czasie ledwo świetlówki kompaktowe zaczynały pojawiać się na rynku jako nowoczesne źródła światła, a o oświetleniu LED w tej formie jeszcze mało kto myślał. Projekt oprawy TN-103 został doceniony srebrnym medalem na targach innowacyjności w Brukseli w 1993 roku.
Konstrukcja i sposób podświetlenia w oprawach TN-103 od początku bazował na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia i podświetleniu światłowowdowym, czyli na tej samej technologii, w jakiej współcześnie wykonywane są panele LED, czy wyświetlacze LCD. Płytka z plexi podświetlana była krawędziowo diodami LED, co skutkowało równomiernym świeceniem wyklejonych na niej napisów. W konsekwencji oprawa mogła mieć niewielką grubość, praktycznie jak zwykła tabliczka ścienna. Jako, że w tamtym czasie nie było na rynku diod świecących zimną białą barwą, stosowano zwykle diody bursztynowe, dające ciepły kolor taki, jak żarówki małej mocy. Czasem stosowano też diody kolorowe; czerwone i zielone. Tablice TN-103 były produkowane na napięcie sieci 220-230V lub na 24V. Jednym z ich największych atutów (poza niewielkim rozmiarem) była znacząca energooszczędność - pobierały z sieci moc 1 - 1,5W i były przeznaczone do ciągłego świecenia jako oprawy bezobsługowe.
Pierwsze wersje tablic TN-103 wykonywano w oparciu o ramki składane z profili w ustalonym rozmiarze 23x23 cm, ale już w 1993 roku wykonano formę do gotowych ramek, stosowaną aż do dziś. Pierwsze realizacje w oparciu o modele jeszcze ze składanych ramek można było spotkać w Mikołowie, Mysłowicach, niektórych rejonach Katowic, czy też Dąbrowy Górniczej. Opcja wykonywania tablic z docinanych profili pozwalała na wykonywanie także wersji w niestandardowych kształtach, np. szyldów z nazwami ulic lub innych szyldów informacyjnych. Początkowo stosowano trzy podstawowe kolory ramek: biały, żółty i brązowy, co pozwalało m.in na identyfikację dzielnic miast.
Innowacyjne numeratory TN-103 prędko zdobyły popularność w aglomeracji górnośląskiej - do połowy lat 90-tych pojawiły się niemal w każdym mieście.
W połowie lat 90-tych nastąpiło rozszerzenie produkcji i powiększenie rynku zbytu. Pierwotnie produkcja odbywała się w zakładzie w Tychach, następnie powstał również zakład w Zielonej Górze. Dzięki temu rynek zbytu numeratorów rozszerzył się na cały kraj. Produkcją zajęły się dwie firmy (wówczas w Tychach była to firma Almad, a w Zielonej Górze firma Amber). Każdy zakład wykształcił własne standardy produkcji (oprawy z obu zakładów różniły się m.in. wyborem czcionek i rodzajem grafik oraz wydajnością stosowanych diod). Technologia i sposób wykonania pozostał jednak ten sam, aby zapewnić klientom w całym kraju jednakowy produkt. W zielonogórskim zakładzie został dodatkowo wprowadzony wariant z białym tłem i ciemnymi napisami, będący odpowiedzią na pojawiające się w tym rejonie konkurencyjne produkty. W tej wersji grafika była podświetlana klasycznie - od tyłu.
Po 2000 roku do produkcji wdrożono drugi model oprawy oświetleniowej produkowanej seryjnie - model OPE-100. Oprawa ta przeznaczona była także do celów ogólnego oświetlenia, ale trójkątna konstrukcja klosza (bazująca na stylizacji klasycznych latarenek adresowych) dawała możliwość czytelnego oznakowania budynków. Trójkątny klosz umożliwiał czytelność numeru z każdej perspektywy. Była to w tym czasie praktycznie jedyna oprawa w tym kształcie produkowana seryjnie na rynku. Z początku jako źródło światła stosowano w nich świetlówki kompaktowe niezintegrowane, a potem także pojawiły się wersje z oprawką E27 na żarówkę oraz wersje LED.
Aby mieć pewność, że produkowane oprawy są bezpieczne, zostały one przebadane w zakładzie certyfikacji ZETOM w Katowicach, uzyskując pozytywny wynik badań.
Popularyzacja opraw TN-103, a potem także OPE-100 nabrała największego tempa pod koniec lat 90-tych i po 2000 roku. Do 2006 roku pojawiły się one w niezliczonych spółdzielniach mieszkaniowych w całej Polsce, szczególnie na południu, a także na Pomorzu i w zachodniej części kraju. Były też dostępne w wybranych sklepach i lokalnych sieciach handlowych.
Oprócz produkcji seryjnie wytwarzanych opraw TN-103 z dedykowaną grafiką oraz OPE-100, zakłady oferowały także możliwość wykonywania kasetonów reklamowych pod zamówienie, szyldów, czy też elementów informacji wizualnej bez podświetlenia.
Po 2006 roku nastąpił chwilowy spadek popularności opraw TN-103 oraz OPE-100 ze względu na nasycenie rynku oraz coraz większą konkurencję ze strony importowanych wyrobów. Białe diody LED w zimnych barwach, bardziej wydajne niż stosowane nadal bardzo ciepłe bursztynowe diody w oprawach TN-103 zaczęły się popularyzować. Mimo to jeszcze przez kolejną dekadę w oprawach TN-103 stosowano wciąż jedynie diody bursztynowe, tyle że o podwyższonej wydajności. Taka ciepła barwa podświetlenia dawała estetyczne walory świetlne i była dobrze widoczna we mgle.
Jesienią 2019 roku miały miejsce istotne zmiany organizacyjne. Powołana została do życia nowa firma BR Bartłomiej Rubiński, której przekazana została całość produkcji opraw, wykonywanych dotychczas przez zakłady z Zielonej Góry i Tychów. Właścicielem nowej firmy stał się mgr. inż. Bartłomiej Rubiński, długoletni pasjonat techniki świetlnej, oświetlenia i elektryki. Dzięki wieloletniej znajomości rynku oświetleniowego i pracy w firmach zajmujących się produkcją oświetlenia, wprowadzenie zmian technicznych stało się formalnością. Wskutek zmian jakie wówczas nastąpiły całość produkcji z powrotem została skupiona w zakładzie produkcyjnym na Śląsku, przeniesionym do nowej lokalizacji. Prędko wdrożone zostały nowe udoskonalenia produkowanych opraw, a także rozpoczęła się nowa ich promocja. Oprawy TN-103 na nowo zaczęły podbijać rynek i popularyzować się w miejscach, gdzie jeszcze ich nie było.
Pierwszą zmianą, jaka została wprowadzona, było podniesienie wydajności świetlnej opraw TN-103, polegającej na rozszerzeniu palety barw i wprowadzeniu wysokowydajnych białych diod LED do podświetlenia grafiki. Numeratory zyskały w ten sposób na wydajności i jakości, stając się bardziej atrakcyjne dla odbiorców.
W 2020 roku prowadzone były dalsze prace nad poprawą wydajności opraw TN-103, a jednocześnie były realizowane duże projekty, m.in. wymiana numeracji budynków na terenie miasta Świętochłowice w oparciu o nasze produkty. Wprowadziliśmy także wariant oprawy OPE-100 wykonanej w postaci latarenki oraz metalowe latarenki bazujące na oryginalnej konstrukcji sprzed lat. Wykonywaliśmy także inne rodzaje i formaty szyldów oraz numeratorów pod zamówienie. Obok opraw oświetleniowych firma produkowała także dekoracyjne źródła światła w oparciu o technologię LED Filament. Numeratory TN-103 pojawiły się też w wersji z dolnym doświetleniem progu.
Kolejne lata to dalsze nowości produktowe, rozszerzanie oferty i udoskonalenia istniejących wyrobów. Do oferty włączone zostały m.in. podświetlane kasetony z wycinanym numerem, wykonywane na zamówienie. Wiosną 2021 roku do naszych numeratorów wprowadziliśmy miniaturowe czujniki zmierzchu, które stały się powszechnym standardem konstrukcyjnym. Oprawy TN-103 od początku swojej produkcji były sprzedawane jako numeratory bezobsługowe, czyli przeznaczone do pracy ciągłej bez wyłączania (jak np. podświetlenie domofonu). Z racji niskiego poboru mocy (około 1W) nie było potrzeby stosowania do nich czujników zmierzchu. Niewielka jasność sprawiała, że w dzień ich świecenie było niedostrzegalne. Jednak w momencie zastosowania wysokowydajnych białych diod, świecenie numeratorów stało się widoczne także w dzień, co wymusiło zastosowanie elementów wygaszających podświetlenie w dzień. Czujniki, które zostały wdrożone dopasowywały jasność świecenia grafiki do ilości światła na zewnątrz.
Od początku września 2021 roku do sprzedaży trafił nowy wariant numeratorów - zasilany solarnie, bez konieczności podłączania do zasilania z sieci. Od tego momentu każdy produkt z katalogu stał się dostępny także w wersji solarnej. Solarne numeratory TN-103 stały się najchętniej wybieranym produktem z naszego katalogu.
Obok produkcji opraw oświetleniowych oraz dekoracyjnych źródeł światła, od 2019 roku prowadzimy także projekt rewitalizacji zabytkowych opraw oświetleniowych - w szczególności latarenek adresowych starego typu. Przeprowadzamy ich regenerację w taki sposób, aby zyskały stylistykę nowej oprawy, przywracając im pierwotną świetność przy zachowaniu maksimum oryginalnych elementów.
Stale śledzimy trendy i potrzeby rynkowe. Idąc tym tropem, w 2022 roku do naszej oferty wprowadziliśmy w szerokim zakresie warianty oprawy TN-103 świecące mocnym światłem, które obok podświetlenia numeru budynku dawały także możliwość oświetlenia wejścia do klatki. W tym czasie - obok standardowej wersji z czujnikiem zmierzchu - powstała oprawa TN-103 2in1; w wersji dwustrumieniowej (wykonana w technologii zastosowanej już w 2021 roku do modeli OPE-100). Unikalność takiej oprawy spowodowana była faktem, że przez większość czasu numerator świecił delikatnym światłem dającym możliwość identyfikacji adresu, a gdy wykryty został ruch, włączało się mocne światło dające opcję oświetlenia np. chodnika lub wejścia. Oprawy te w ilościach hurtowych pojawiły się m.in. na terenie GSM Luiza w Zabrzu i Rudzie Śląskiej.
Rok 2023 to istotny czas w obliczu naszej oferty handlowej. Na początku roku wprowadziliśmy pełną ofertę handlową dla budynków mieszkalnych, zawierającą także automatyczne oświetlenie klatkowe z czujnikami ruchu i zmierzchu. Jesienią na bazie współpracy konstruktorskiej z firmą Liliana (producent numeratorów budynków z Sulechowa) włączyliśmy do naszej oferty alternatywny wariant oprawy TN-103 z głębszą i bardziej obłą obudową, wykonywany dawniej przez firmę Liliana w latach 90-tych jako drugi popularny projekt numeratorów LED wzorowany na oprawach TN-103.
Bezobsługowe oprawy LED z czujnikiem zmierzchowym, produkowane przez nas aktualnie, są wyposażone w inteligentne czujniki, które reagują selektywnie na światło dzienne, jednocześnie będąc nieczułe na sztuczne światło. Pozwala to schować czujnik w całości pod kloszem tak, że nie wyprowadzane są żadne sondy na zewnątrz obudowy. Dzięki temu nasze oprawy nie różnią się wizualnie od modeli bezobsługowych produkowanych przed laty, jednocześnie dając możliwość aktywnego świecenia tylko po zmierzchu.